Yatırım yeri tahsisi nedir? diye sorulduğunda ilk akla gelecek olan devlet tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde yatırım niyetinde olan kişi ve kurumların yatırım yapacakları hazine arazisini uzun süreli kiralaması veya satın almasıdır.

Yatırım yeri tahsisi profesyonel uzmanlık isteyen bir danışmanlık alanıdır ve Ankara’da yatırım yeri tahsisi konusunda önde gelen danışmanlık firmaları arasında Birof Danışmanlık bulunmaktadır.

Hazine Arazilerinin Yatırım Yeri Olarak

Tahsis Edilmesi

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, hazinesine kayıtlı olan arazileri kuruluşlara uzun vadeli ve küçük meblağlarda kira bedelleriyle kullanım olanağı sağlayarak veya satım yoluyla yatırımı desteklemektedir.

Hazine arazileri bulunduğu konuma, coğrafi şartlara, genişliğe uygun olarak belirlenen şartlarla ve belirlenen sürelerle yatırımcının talebine sunulmaktadır. Yatırımınızın karakteristiğine en uygun yatırım yerini belirlemek ve yatırım yeri tahsisine yönelik olarak hizmete sunulacak arazileri öğrenmek için Birof Danışmanlık ile iletişim kurmanızı önermekteyiz.

Yatırım Yeri Tahsisi Nedir?

Yatırım Yeri Tahsisi

Yatırım teşvik belgesine sahip olan firmalar üretim alanı olarak hazine arazilerini tahsis edebilmektedirler. Devlet organize sanayi bölgelerinde yatırım yeri bulmanız konusundan en hızlı ve en uygun çözümü sunmaktadır. Birim alanda 5’te 1’e varan uygunlukta bedellerle 49 yıllığına hazine arazisini yatırımınız için tahsis edebilirsiniz.

Elbette ki bu bedeller organize sanayi bölgelerine göre değişebilmekte ve kiralama satın alım bedellerinde farklılıklar meydana gelebilmektedir. Fakat unutulmamalıdır ki yatırımınız için en uygun yatırım yeri çözümü hazine arazisi tahsisi ile mümkün olmaktadır.

Yatırım yeri tahsisinde kiralamalarda süre uzatım hakkına ek olarak satın alımlarda da çok uygun fiyatlarla yatırımınıza arsa tahsis edebilirsiniz.

Milli Emlak Yatırım Yeri Tahsisi

Milli Emlak Müdürlüğü, Türkiye sınırları içerisinde hazine üzerine kayıtlı arazilerin gerçek ve tüzel kişilere gerek diğer devlet kurumlarına kiralamak veya satım yoluyla devretmekle görevlendirilmiştir.Milli Emlak Müdürlüğü yatırım yeri tahsisi olarak ayırılmış arazileri, ihale veya satım yoluyla devredebilmektedir.

Milli Emlak Genel Müdürlüğü yer tahsisine konu olan taşınmazları hazır olarak tahsise sunabileceği gibi talep doğrultusunda ihaleye çıkarılması mümkün olabilmektedir. Sektörün önde gelen profesyonel firmalarından olan Birof Danışmanlık hem yatırımınıza uygun arazinin tespit edilmesi noktasında hem de arazinin yatırımınıza tahsis edilmesi noktasında anahtar çözümler sunarak firmanızın yanında olacaktır.

Bedelsiz Yatırım Yeri Tahsisi

Devlet bir kısım arazileri bedelsiz olarak da yatırımcılara tahsis edebilmekte, bilhassa tarıma yönelik yatırımlarda bedelsiz yatırım yeri tahsisi olanağı sağlayabilmektedir.

Tarım için yatırım yeri tahsisinde temel gaye ülkemizde tarım yapılabilir arazilerin değerlendirilerek temel ihtiyacımız olan ürünleri tedarik eden üreticilere destek sağlamak ve dışa bağımlılığı azaltmayı sağlamaktır.

Yatırım Teşvik Belgesi ile Yatırım Yeri Tahsisi

Yatırımcı firma ya da kişilere yatırım teşvik belgesi ile yatırım tahsisi yapılabilmektedir. Yatırım yeri tahsisi yalnızca organize sanayi bölgelerinde değil hazine üzerine kayıtlı diğer arazilerde de yatırım uygunluğu sağlanabilirse mümkün olabilmektedir. Yatırım teşvik belgesi ile yatırım yeri tahsis desteği alabilmek için profesyonel danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye etmekteyiz.

Yatırım yeri tahsis desteği ile devlet tarafından desteklenmiş bir yatırımcı firma olanın avantajını elde etmiş olursunuz. Yatırım yapacağınız yerin alt yapı hizmetleri, üst yapı hizmetleri, yol, ulaşım kolaylığı devlet tarafından çok hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır.

Yatırım teşvik belgesi ile yatırım yeri tahsisi uzun vadede ödeme kolaylığı sağlar, hem kiralamada hem de satış ile işlemlerinde devletin desteği devam etmektedir.

Yatırım yeri tahsis teşviki, devletin yatırımcıya yönelik en önemli desteklerinden biridir. Özellikle dış alımı yüksek mal ve hizmetlerin üretilmesine yönelik yatırımlarda, dışa bağlılığı azaltmaya yönelik önemli bir araç olan yatırım yeri tahsisi, bu alanda üretim yapacak yatırımcıya oldukça büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Yatırımların büyük bir ivme kazanmasına aracılık eden yatırım yeri tahsisi avantajı, ülkemizin doğal kaynaklarından doğru şekilde faydalanabilmek, istihdam yaratmak ve stratejik ürünlerin üretimini desteklemek için önemli bir argüman olarak kullanılmaktadır.

Birof Danışmanlık olarak, yatırım teşvik belgesi ile Milli emlak Müdürlüğü aracılığı ile yatırımınıza en uygun yerin belirlenmesi ve en uygun bedelle yatırımınıza tahsis edilmesi noktasında tek ve gerçek çözümü sunabileceğimizi garanti ediyoruz. Yatırımınızın tüm süreçlerinde, kamu kurumlarının işleyişi ve yatırım yeri prosedüründe uzman olan Birof Danışmanlık siz yatırımcılara profesyonel yatırım danışmanlığı hizmeti sunmaktadır.