Gost R Belgesi iç ve dış ticarette toptan ve perakende satışı olan her ürün için, tüketicinin korunması amacıyla zorunlu hale getirilen 2001 yılı itibari ile Rusya tarafından verilen ve gerekli olan bir belgedir.

Rusya Federasyonunun  belirlediği standartlara yönelik uygunluk taşıdığını garanti altına alır. Gost R Belgesi gıdadan, kimyasala, kozmetikten ,tekstile, endüstriden, inşaat sektörüne  kadar kapsamlı alanlarda zorunlu kılınmıştır.

Rusya’ya ihraç edilecek ürünlere ilişkin gümrükleme işlemlerinde Gost R Belgesi  olması zorunludur. Gost R Belgesi ülkemizde TSE niteliğindedir. Gost R Belgesi  ibraz edilmeyen ürünlerin ihracına Rusya Federasyonu tarafından izin verilmemektedir.

Rusya’da ve diğer ülkelerde kurulmuş test ve ölçüm merkezleri aracılığıyla  GOSSTANDART merkezi tarafından düzenlenmekte olan Gost-R belgesi Rusya tarafından akredite edilmiş ve standart testlerine tabi tutulmuş ürünlerin kalite kapsamına girdiği anlamına gelmektedir.

Rusya’da ticari faaliyette bulunan işletmeler Gost-R  belgesine sahip değil ise, ürün satışı yapamamaktadır. Uluslararası standartta sahip olan ürün belgelendirmesinde AB uygunluk sertifikası olan CE akreditasyonunu da kabul etmemektedir, Rusya uygunluk sertifikası olan Gost-R belgesini istemektedir. Bilinmesi gerekli olan; Gost-R Belgesi bütün ürünler için istenmektedir.

Gost-R Belgesi , Rusya Devleti tarafından akredite edilmiş kuruluşlar tarafından verilmektedir. Bu konuda Birof Danışmanlık’tan destek talebinde bulunabilirsiniz.

Gost-R Sertifikaları Hangi Ülkelerde geçerlidir?

Gost R belgesinin resmi olarak geçerli olduğu ülkeler:

 • Beyaz Rusya(Belarus),
 • Özbekistan,
 • Moldova,
 • Azerbeycan,
 • Kazakistan,
 • Ermenistan,
 • Tacikistan,
 • Kırgızistan,
 • Türkmenistan 

Gost-R Sertifikasının Kullanıldığı Alanlar?

 • Rusya Gümrükleri(zorunlu)
 • Perakende Mağazaları(Perakende satılan ürünler için)
 • İnşaatlarda(İnsaat kontrollerinde ürün değerlendirmesinde, ve ruhsatlandırma aşamasında)
 • Endüstriyel Mutfak ve ekipmanları, (Çalıştırma izni için gerekli)
 • Üretim tesisleri, fabrika(Çalışma ve üretim izni alabilmek için)

Yukarıda sıralamada talep edilen ve oluşturulmuş sektörler sıralanmıştır. Bunların dışında ürün ve üretime yönelik hemen hemen tüm dalları kapsamaktadır.

Gost R Belgesi

GOST R Sertifika Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

GOST-R Başvurusu icin Gerekli Belgeler

  1. Ticaret odası kaydı (faaliyet belgesi.)
  2.  Yetkili kişilerin imza sirküleri
  3.  Marka tescil belgeleriniz
  4.  Mevcut olan sertifikalar var ise fotokopileri. (TSE-ISO-CE- UKRSEPRO vs..)
  5.  Talep etmiş olduğunuz ürünler için daha önce yapılan test raporları.
  6.  Her Urun için teknik bilgi.
  7.  Ürünlerin Kullanma talimatı ve etiket bilgileri.
  8.  Fabrikada kullanılan makine sayısı, seri numaraları ve üretici adi
  9.  Fabrikan in üretim seması ( hammadde girişinden başlayarak)
  10.  Ürünlerin GTIP numaraları, varsa model-kod bilgileri.
  11.  Sertifikada yer almasını istediğiniz unvan ve adres bilgisi.
  12.  Sertifika alınacak ürünlerinizi gösteren katalog
  13.  Her üründen 3 adet numune.
  14.  Vekaletname

Gost-R Belgesi Tek Seferlik Belge

Bu belgenin alınabilmesi için, Rusya da satış yapılan ithalatçı Rus şirketi olması gereklidir. İthalatçı olan bu Rus firma, sözleşme kaydı altında satın alma işlemi yapmaktadır, belirli sayıda olan ürünler bu belge ile alınabilmektedir. Sertifika üzerinde imalat (üretim)yeri, ithalatçı firma, malın sınıflandırması G.T.İ.P numaraları, ana sözleşme tarih ve numarası bilgileri yer alır. Bu tür belgeler, satış yapılan Rus firması  adına, yalnız bir sefer , miktarı ve cinsi belge üzerinde belirlenmiş ürünler için geçerlidir.

1 yıllık Seri Üretim Belgesi

Uzman ziyareti yapılmadan sadece numune ve dokümanlarla 1 yıl süre için verilen belgelerdir.Bu belgeler seri üretim için verilir ve 3 yıllık alınan sertifikalarla aynı işlemi görür.

3 yıllık Seri Üretim Belgesi

Uzman denetimi yapılarak 3 yıllık süreyi kapsayan ve seri üretim için alınan belgelerdir. Bu belge  3 yıl içerisinde yapılacak tüm ürün gönderimi , sevkiyatları gümrük işlemlerinde ve aynı zamanda Rusya iç piyasasında  beyan zorunluluğu olan yerlerde geçerlidir.

Rusya ya ihraç edilecek ürünler için bir defaya mahsus alınan  veya 1-3 yıllık şeklinde alınan  Gost-R Belgesi, gümrükleme işlemlerinde ürünleri serbest şekilde geçirmeyi sağlamaktadır.

GTIP Numarası Ne Demektir?

‘Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu’ Türk Gümrük Tarife Cetvelinde kullanılan 12 basamaklı bir koddur.

Bu kodun ilk 6 rakamı Dünya Gümrük Örgütü’ne üye tüm ülkelerce kullanılan Armonize Sistem (Harmonized System-HS) Nomanklaturu kodunu;7-8 inci rakamlar Avrupa Birliği ülkeleri tarafından  kullanılan Kombine Nomanklatur (Combined Nomenclature-CN) kodunu, 9-10 uncu rakamlar farklı vergi uygulamalarımız nedeniyle acilen  pozisyonları gösteren kodları, 11-12 inci rakamlar ise istatistik kodlarını göstermek için kullanılmaktadır.

Ürünlerin Değerlendirilmesi

Rusya Federasyonu ürünler teslim edilmeden önce, ilgili standart analizi, kontrolü ve uygunluğu değerlendirilip belgelendirme süreci gerçekleştirilir.

GOST-R Belgesinin Faydaları

Uluslararası piyasada etkin bir güce sahip olmak ve ürünlerinizi Rusya ve çevre pazarlarında serbet dolaşım hakkı elde edebilip, pazarlayabilmek için Gost-R belgesi sahibi olmanız gerekmektedir. Bir çok yönden faydaları bulunan GOST-R belgesi, daha geniş pazara ve müşterilere sahip olmak, geçerli bir müşteri portföyü oluşturmak için gereklidir.

Türkiye de üretim yapan ve Rus ülkelerine ve diğer ülkelere ürünlerini pazarlamak isteyenlerin son zamanlarda sürekli başvurdukları GOST-R , ülkeler arasındaki ekonomik antlaşmalarla birlikte gerekliliği onaylanarak, sertifika sahibi olmayan üreticilerin pazara girişine izin verilmemektedir. Bir tür geçiş izni üstünlüğü olan GOST-R , pasaport görevi görmektedir. Gost-R belgesi ile pazardaki yerinizi alabilir, hem kendi ülkemiz adına hem de dış pazarda varlığınızı gösterebilmek adına geçerliliğinizi sağlar.


İlgili Konular:

EAC BELGESİ 

Belgelendirme Hizmetlerimiz

EN ÇOK OKUNANLAR