Gurme Restoran nedir diye bir soru aklımıza  geldiğinde öncelikle gurme tanımını bilmemiz gerekir.

Gurme; çeşitli yemek tatlarına hakim, yemeğin  içeriğini tadarak anlayabilen, yani yemeğe neler eklendiğini veya  nelerin eksik olduğunu anlayan, yenilen lezzetin alternatiflerini bilen ve bu konuda kendini yetiştirmiş uzman kişilerdir.

Gurme restoran nedir sorusuna devam edecek olursak, yemeklerin içeriklerinin tam anlamıyla standardize edildiği, bu tür restoranlara her gidildiğinde  aynı lezzetin alınmasının garantilenmiş olan ,aynı sunumun yapıldığı ve tariflerin gurme tarafından takip edilen, tadıldıktan sonra ikram  edilen bir restoran tarzıdır. Bu restoranlar Türkiye’de çok olmamakla birlikte, ülkemizin zengin yemek kültürü göz önüne alındığında bu tür tesislerin giderek yaygınlaşamaya başlamıştır ve gelecekte oldukça yaygınlaşmaya devam etmesi beklenmektedir.

Gastronomi Belgesi Nasıl Alınacağı ile ilgili detaylı bilgi için “Birof Danışmanlık”.

Gurme Restoran Olmak Tesislere  Neler Kazandırır?

Gurme restoran her gidildiğinde  aynı lezzeti bulma şansı kazandırdığı için alışık olduğu sunumu ve lezzeti bulma şansı kazandırır.

İnsanlar gittiği restorana yıllar sonra gittiklerinde bile aynı lezzeti buldukları için müşteri memnuniyetleri oldukça yüksektir, bunun yanında restoranınızın gastronomi tesisi olarak tescil edilmesi kalitenizin bir göstergesi olduğu için, ulusal ve uluslararası  itibar kazandırır ve bu sayede restoranınızın bilinirliği oldukça artar.

Gastronomi Tesisi Nedir?

Kültür ve Turizm Bakanlığının yayınladığı bildirgede gastronomi tesisleri ;yemekleri ile bir turizm ürününü yeni bir turizm parçası haline getirerek, müşteriye servis yapmak, ulusal, uluslararası, yöresel, geçmişten gelen geleneksel sunumu ve yapımıyla servislerin yapıldığı ülke turizmine katkı sağlaması için açılacak işletmelere denir.

Hazır yemek ve seri üretimle yapılmayan, yeme içme alanında yerel, bölgesel, ulusal  yada uluslararası görsel basında, yazılı basında (gazete, dergi vb.) marka bilinirliği  olan, ün sahibi olması ve belirli sözleşmeye dayanarak açılmış niteliklerinden en az birine sahip olması koşuluyla açılır.

Gastronomi Belgesi Nasıl Alınır?

Gastronomi Belgesi alınabilmesi için gereken evraklar ve tesis ile ilgili olması gerekenlerle ilgili yapılması gerekenler kanunda açıkça belirtilmiştir.

Bu işlemlerin yapılabilmesi için bu işi bilen, gastronomi tesisleri konusunda ihtisaslaşmış olan bir danışman firmayla çalışmanız, süreç akışı açısından size çok büyük bir fayda kazandıracaktır.

Birof Danışmanlık bu konuda Türkiye’de bilinen firmaların en basında gelmektedir.

Gastronomi Belgesi Nasıl Alınır?

Gastronomi Belgesi Almak İçin Tesislerde Neler Olmalıdır?

Bu konuda en çok sorulan sorulardan birkaç tanesini örnek vermek gerekirse, gastronomi belgesi Kültür ve Turizm Bakanlığın’ dan alınır.

Gastronomi tesisi olarak tescillenmek isteyen tesisin  gerekli tanınırlığı ve bilinirliğinin olmasının yanı sıra, Kültür ve Turizm Bakanlığının belirlediği tesis kriterlerini sağlaması gerekmektedir.

Tesisinin gastronomi belgesi almak için gerekli niteliklerin hepsini taşıdığı belirlendikten sonra  gerekli evraklar hazırlanır ve akabinde bakanlığa başvuru yapılır.

Başvuru işleminin ardından bakanlık uzmanlarında tesisin gastronomi tesisi olmak için bakanlığın belirlediği standartlara sahip olup olmadığı denetlenir.

Uzman denetimiyle uygunluğuna karar verilen tesis başvurusu kurul onayına girer ve neticesinde gastronomi belgesi alınır.

Gastronomi belgesi almak belirli kriterlere sahip olmak gerektiği için başvurusu dikkatli yapılmalı ve tesis için istenilenler yerine tam anlamıyla getirilmelidir.

Gastronomi tesisinde öncelik gastronomi konusunda ödülü olan, örgün eğitim kurumundan diploması olan, gurme sertifikası olan, tercihen  mutfak kültürüne sahip olan bir mutfak şefinin tesisin bünyesinde çalıştırılması gerekmektedir. Şefin yukarıdaki yeterliliklerden en az birine sahip olması da şarttır.

Gastronomi Tesislerinin faaliyetleri, kültürel bir turizm hareketi olarak da düşünüldüğü için ulusal yada uluslar arası yemek menüsü olmalıdır.

Restoranın(gastronomi tesisinin)mevzuatta belirlenmiş ölçülerde bir yemek alanının olması, mutfağının mevzuatta belirtilmiş kriterleri taşıyor olması, karşılama bölümü olması, menünün farklı dillerde olması gibi şartlarda aranmaktadır.

Gastronomi Belgesi alan tesisler Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çeşitli mecralarda yayınlandığı için, tesisinizin bakanlık tarafından bir nevi sizin adınıza reklamı  yapılmış olur ve lüks, tanınmış, farklı bir konsepte olduğunuz, özel yemeklerinizin olduğunu, mutfak şefinizin yeterli olduğunu, personellerin gerekli bilgi ve donanıma sahip olduğunu, gerekli hijyen kurallarının uygulandığını, farklı içecek ve lezzetlerin bir arada ve farklı sunumla birlikte servis edildiğini göstererek  tesisinizin  daha yüksek bir ivme ile tanınırlığına katkı sağlarken ve farklı müşterilerin  sizi tanımasını seçmesini sağlar.

Gastronomi Tesis Teşvikleri

Gastronomi tesis teşvikleri alınabilmektedir. Bunun için öncelikle turizm yatırım belgesi alınması gerekmektedir. Sonrasında belirli bir limitin üzerinde olması koşuluyla yatırım belgesi alınması gerekmektedir. Yatırım Teşvik Belgesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından alınır.

Bu konuyla ilgili firmamız Birof Danışmanlıkla iletişime geçmeniz kuracağınız tesis için sizlere kolaylık sağlayacaktır.